Poistenie nákladov na zásah HZS

Union poisťovňa

Všetci klienti našej kancelárie majú poistenie nákladov na zásah HZS počas túry s horským vodcom zahrnuté v cene.

Končistá 2 535 m n.m.

 

Jediný tatranský vrchol s nákovou.

 

História:

Pri pozornom pohľade na Končistú aj z Batizovskej doliny vidno na jej vrchole zvláštny balvan. Svojim tvarom niekomu pripomína konskú hlavu, niekomu skôr kovadlinu. A ako nákova aj kedysi slúžil. A komu? Podľa starej povesti vraj obrovskému obriskovi zlej nátury, ktorý si zmyslel porozbíjať hory, lebo ho dráždila ich veľkosť. Balvany, ktoré sa mu dostatočne nerozpadli pod údermi kyja, vykladal na kovadlinu a drvil ich na nej svojím obrovitým centovým kladivom. Tak otupil Tupú, oklieštil Ostrvu, strpasličil Klin a ich úlomkami vystlal dno i úbočia Zlomísk. Už sa púšťal do Gerlachovského štítu, vydlabal v ňom známy Gerlachovský kotol. Tu ho zastavili jeho rozumnejší súrodenci, ktorí ho vyhnali z Tatier a tak spravili koniec jeho vyčíňaniu.

 

Súčasnoť:

V dnešnej dobe sa vystupuje na Končistú zo Sliezskeho domu alebo z Popradského plesa.

Zo Sliezskeho domu smerujeme do Batizovskej doliny, okolo Batizovského plesa a južným úbočím Končistej vystúpime na vrchol. Zostup vedie do Lúčneho sedla a späť na Sliezsky dom.

 

Prevýšenie: 1000 m

 

Náročnosť: II - ľahká až stredná

 

Trvanie: 8 

  Historické informácie použité z knihy Ivan Bohuš - Vysoké Tatry, Rozprávanie o názvoch a prvých výstupoch na tatranské vrcholy.