Poistenie nákladov na zásah HZS

Union poisťovňa

Všetci klienti našej kancelárie majú poistenie nákladov na zásah HZS počas túry s horským vodcom zahrnuté v cene.

Gerlachovský štít 2655 m n.m. S hrebeňom, Martinova cesta

Jedným z najkrajších hrebeňov vo Vysokých Tatrách na najvyšší vrchol Slovenskej republiky a strednej Európy.

História:

Otázka prvého známeno výstupu nie je jednoznačne vyriešená. Častokrát je spomínaný rok 1834 ako prvovýstup novolesnianskym učiteľom Jánom Stillom, avšak on sám túto informáciu často dementoval. 

Spočiatku sa chodievalo na štít z Gerlachovského kotla, juhozápadným hrebeňom Kotlového štítu. Prvý výstup z Velickej doliny, cez Velickú próbu, zorganizoval a usmerňoval himalájsky horolezec Mór Déchy v roku 1874. Bol to šiesty známy výstup na Gerlachovský štít. O rok neskôr štôlski vodcovia Ján Pastrnák a Ján Ruman Driečny ml. prví prešli Batizovskou próbou, no až 15. augusta 1877 dostali sa tadiaľ na vrchol s krompašským inžinierom Viktorom Lorencom.

Názov "Martinovka"(alebo nesprávne"Martinka") vznikol na základe skutočnosti, že ako prvý prešiel týmto S hrebeňom horský vodca A.Martin 15.8.1905.

Súčasnoť:

Výstup vedie najprv Velickou dolinou do Litvorového sedla, kde začínajú lezecké obtiaže. Po naviazaní stúpame priamo hrebeňom cez vrcholy Malá Litvorová veža, Veľká Litvorová veža, Lavínová veža, Lavínový štít, Zadný Gerlach a ďalej na vrchol Gerlachovského štítu

Prevýšenie: 1055 m

Náročnosť: III. stupeň UIAA

Trvanie: 8 - 10 hodín

 

 

Historické informácie použité z knihy Ivan Bohuš - Vysoké Tatry, Rozprávanie o názvoch a prvých výstupoch na tatranské vrcholy.