Poistenie nákladov na zásah HZS

Union poisťovňa

Všetci klienti našej kancelárie majú poistenie nákladov na zásah HZS počas túry s horským vodcom zahrnuté v cene.

Búrky

 

S príchodom mesiaca apríl, prichádza aj obdobie búrok a trvá až do konca augusta. Z meteorologického hľadiska je búrka jedným z najvýraznejších dejov v atmosfére a ani z pohľadu horského vodcu, horolezca, turistu alebo kohoľvek pohybujúceho sa v horách ju nemožno opomenúť. Búrka patrí a prináša so sebou nepríjemnosti, ako je silný vietor, prietrž mračien, blesky a hromy, ochladenie či krupobitie, avšak môžeme sa tešiť, že po búrke sa zase vyčasí. 

 

Búrka vzniká z kopovitej oblačnosti, ktorá tvorí výhradne pri termickej konvekcii, čo je proces pri ktorom slnečné teplo dopadá na zemský povrch, ktorý sa tým prehrieva, avšak nerovnomerne. 

 

Búrky sa utvárajú jednak na čele studeného frontu, teda na rozhraní dvoch rôzne teplých vzduchových hmôt a jednak v miestnej vzduchovej hmote, tým hovoríme "búrky z tepla"

 

Búrky z tepla majú najväčšiu intezitu a početnosť v popoludňajších hodinách. Hory sú dobrým terénom pre termickú konvekciu, ktorá je podporovaná jeho členitosťou a pestrosťou. Naviac svahy, sklonené k dopadajúcemu slnečnému žiareniu prijímajú omnoho viac tepelnej energie, ako vodorovný terén. Vznikne okolo hôr oblačnosť, ktorej základňa je pod úrovňou hrebeňov, vyžaruje zemský povrch svoje teplo do oblačnosti, v nej však ku vzniku instability stačí omnoho menej energie, než v nížine.

 

Všetci, ktorí sa pohybujú v horách musia byť viac opatrní a očakávať letné búrky s ďaleko väčšou pravdepodobnosťou, ako v nížinách a rovinách. Ak nechcete zažiť búrku so silným vetrom, intenzívnom ďažďom, krúpami a bleskami niekde na hrebeni, vrchole či vysokohorskom sedle, tak si dobre naplánujte túru.

 

Hlavné zásady plánovania:

  • Zistite si predpoveď počasia na nasledujúci deň z viacerých zdrojov.
  • Túru začnite v čase od apríla do augusta na svitaní (od 4:00 hod - 6:00 hod).
  • O 12:00 hod by ste sa mali nachádzať už v bezpečí dolín, prípadne zostupovať z vysokohorských polôh. 
  • Zbaľte si pre istotu primerané oblečenie do vetru a ďažda.

 

 

 Zdroj: Dvořák Petr, Počasí takřka populárně, Svět křídel, 2008, ISBN - 978-80-86808-57-4